Läkemedelsinformation

Mibg (i-123) curiumpharma

Diagnostiskt radiofarmaka, tumördetektion

Injektionsvätska, lösning 74 MBq/ml

Aktiva substanser Jobenguan(I-123)

Receptbelagt

Sidan på ditt sätt

Anpassa sidan efter dina preferenser. Visa genväg gör så att sektionen får en genvägsknapp längst upp på sidan och att avsnittet från början syns när du skrollar. Annars kommer avsnittetets rubrik att synas men vara kollapsat. Om du klickar på Dölj helt kommer avsnittet inte visas varken öppet eller kollapsat på sidan. Du kan ändra ordningen på avsnitten genom att dra i de tre strecken till höger om varje avsnitt. Dina val sparas i en cookie i webbläsaren om du godkänd användning av cookies.

Dosering

Vuxna

Rekommenderat aktivitetsintervall är 110-400 MBq baserat på en patient med genomsnittlig vikt (70 kg).

Äldre

Inget särskilt doseringsschema krävs för äldre patienter.

Nedsatt njurfunktion

Mängden administrerad aktivitet måste noggrant övervägas eftersom det föreligger en risk för ökad strålningsexponering hos dessa patienter.

Pediatrisk population

Användning till barn och ungdomar måste övervägas noggrant utifrån kliniska behov och bedömning av nytta-riskförhållandet i denna patientgrupp. De aktiviteter som administreras

MIBG (I-123) Curiumpharma 74 MBq per ml solution for injection SmPC.docx

till barn och ungdomar kan beräknas enligt rekommendationerna i EANM:s doseringskort (2016) med hjälp av följande formel:

A[MBq]Administrerad = Baslinjeaktivitet x Multipel (med en baslinjeaktivitet på 28,0)

Vikt (kg)MultipelVikt (kg)MultipelVikt (kg)Multipel
31225,29429,14
41,14245,71449,57
61,71266,144610,00
82,14286,434810,29
102,71306,865010,71
123,14327,2952-5411,29
143,57347,7256-5812,00
164,00368,0060-6212,71
184,43388,4364-6613,43
204,86408,866814,00

För mycket små barn (upp till 1 år) krävs en minsta dos på 37 MBq för att erhålla bilder av tillräckligt god kvalitet.

Säkerhet och effekt för MIBG (I-123) Curiumpharma hos pediatriska patienter < 1 månad har inte fastställts. Inga data finns tillgängliga.

Administreringssätt

Flerdosinjektionsflaska.

MIBG (I-123) Curiumpharma administreras via långsam (minst 5 minuter) intravenös injektion eller infusion (se avsnitt Varningar och försiktighet vid användning och Biverkningar). Volymen för administrering kan vid behov ökas genom spädning.

Lösningens låga pH-värde kan orsaka smärta vid injektionsstället (se avsnitt Biverkningar). Spolning med koksaltlösning rekommenderas efter administrering av MIBG (I-123) Curiumpharma.

Anvisningar om spädning av läkemedlet före administrering finns i avsnitt 12. För information om hur man förbereder patienten, se avsnitt Varningar och försiktighet vid användning.

Scintigrafi

• Neuroendokrin tumör-scintigrafi: helkroppsscintigrafi och/eller bilder av relevanta organ och/eller SPECT-bilder erhålls 24 timmar efter det att MIBG (I-123) Curiumpharma administrerats. Bildtagningen upprepas slutligen efter 48 timmar.

• Myokardscintigrafi: scintigrafi av bröstkorgen vid 15 min (tidig bild) och 4 timmar (sen bild) efter administrering av MIBG (I-123) Curiumpharma slutligen följt av en singelfotonsdetektortomografi (SPECT).

Kontraindikationer

Överkänslighet mot den aktiva substansen eller mot något hjälpämne som anges i avsnitt Förteckning över hjälpämnen.

Indikationer

Detta läkemedel är endast avsett för diagnostik.

• Lokalisering av neuroendokrina tumörer såsom feokromocytom, paragangliom, kemodektom och ganglioneurom.

• Detektering, stadieindelning och uppföljning av neuroblastomterapi.

• Utvärdering av upptag av jobenguan (123I) för terapiplanering.

• Funktionsstudier av binjuremärgen (hyperplasi) och myokardiet (sympatisk innervation).

Varningar och försiktighet vid användning

Risk för överkänslighet och anafylaktiska reaktioner

Vid fall av överkänslighet eller anafylaktiska reaktioner måste administreringen av läkemedlet

MIBG (I-123) Curiumpharma 74 MBq per ml solution for injection SmPC.docx

avbrytas omedelbart och intravenös behandling påbörjas vid behov. För att möjliggöra omedelbara åtgärder i nödsituationer, måste nödvändiga läkemedel och utrustning, såsom endotrakealtub och respirator, vara omedelbart tillgängliga.

Individuell nytta/riskbedömning

För varje patient gäller exponeringen för strålning ska kunna motiveras med den sannolika nyttan.

Den administrerade aktiviteten ska i varje enskilt fall vara så låg som möjligt för att erhålla det avsedda diagnostiska resultatet.

Patienter med nedsatt sympatiskt nervsystem

Hos patienter som lider av kliniska tillstånd som påverkar nervsystemet eller det sympatiska systemets funktion, såsom Parkinsons syndrom, kan ett minskat hjärtupptag av MIBG (I-123) Curiumpharma observeras oavsett hjärtpatologi.

Nedsatt njurfunktion

Nytta-riskförhållandet måste noga övervägas för dessa patienter eftersom en ökad exponering för strålning är möjlig.

Allvarlig njurinsufficiens kan orsaka försämrade avbildningsresultat eftersom jobenguan (123I) huvudsakligen utsöndras via njurarna.

Pediatrisk population

Information om användning på barn finns i avsnitt Dosering.

Indikationen måste noga övervägas eftersom den effektiva dosen per Mbq är högre än för vuxna (se avsnitt 11).

Förberedelse av patient

- Avbrott bör övervägas för läkemedel som kan förväntas reducera upptaget av MIBG (I-123)

Curiumpharma om detta är säkert för patienten. Vanligtvis anses ett avbrott på 5 biologiska halveringstider vara tillräckligt för en fullständig clearance av läkemedlet) (se avsnitt Interaktioner).

- För att minimera stråldosen till sköldkörteln bör sköldkörtelns upptag av fritt jod förhindras med hjälp av stabilt jod som administreras oralt:

• Hos vuxna ska sköldkörtelblockad utföras ungefär 1 timme före injektion med MIBG

(I-123) Curiumpharma, genom en engångsadministrering av kaliumjodid (130 mg) eller kaliumjodat (170 mg) (se tabell 1 nedan).

• Hos ungdomar, barn och spädbarn ska sköldkörtelblockad utföras genom administrering av kaliumjodid eller kaliumjodat, ungefär en timme före MIBG (I-123) Curiumpharma-injektionen, på kvällen på injektionsdagen och följande dag (totalt 3 intag på 2 dagar). Rekommenderade doser för sköldkörtelblockad ska baseras på patientens åldersgrupp (se tabell 1 nedan).

Tabell 1: Rekommenderade doser per administrering, för sköldkörtelblockad,

hos spädbarn, barn, ungdomar och vuxna

Patientens åldersgruppKaliumjodid
(mg)
Kalium
jodat (mg)
Spädbarn (1 månad-3 år)*3242
Barn (3-12 år)*6585
Ungdomar (> 12 år)*130170
Vuxna **130170

* 3 administreringar krävs på 2 dagar ** endast en enda administrering krävs

MIBG (I-123) Curiumpharma 74 MBq per ml solution for injection SmPC.docx

• Kaliumperklorat eller natriumperklorat kan användas till patienter som tidigare reagerat på jod.

- Hos barn och spädbarn kan sedering krävas för att utföra SPECT-bildtagningar.

- Patienten ska vara väl hydrerad före undersökningen och ombeds tömma urinblåsan så ofta som möjligt under de första timmarna efter undersökningen för att minska strålningen.

Särskilda varningar

Upptag av jobenguan(123I) i kromaffina granula kan teoretiskt orsaka snabb noradrenalinutsöndring vilket kan framkalla blodtryckshöjning. Detta föranleder konstant övervakning av patienten under administrering. MIBG (I-123) Curiumpharma måste ges långsamt (se avsnitt Dosering och Biverkningar).

Paravenös injektion måste undvikas på grund av risken för lokal vävnadsnekros (se avsnitt Biverkningar). Injektionen ska vara strikt intravenös för att undvika lokal utfällning och strålning av MIBG (I-123) Curiumpharma. Vid paravenös injektion ska injektionen omedelbart avbrytas och injektionsstället värmas och vila i upphöjt läge. När strålningsnekros uppstår, kan kirurgiskt ingrepp bli nödvändigt.

Detta läkemedel innehåller mindre än 1 mmol (23 mg) natrium per injektionsflaska, dvs. är näst intill ”natriumfritt”.

För försiktighetsåtgärder med avseende på miljöfara, se avsnitt Särskilda anvisningar för destruktion och övrig hantering.

Biverkningar

Tabell med listade biverkningar

Följande tabell innehåller biverkningarna listade efter organsystemklass i MedDRA-systemet. Frekvenserna definieras enligt följande:

mycket vanliga ≥ 1/10;

vanliga ≥ 1/100 till <1/10;

mindre vanliga från ≥ 1/1 000 till <1/100;

sällsynta från ≥ 1/10 000 till <1/1 000;

mycket sällsynta <1/10 000;

ingen känd frekvens (kan inte beräknas från tillgängliga data).

Klassificering av organsystem Biverkningar*Frekvens
ImmunsystemetÖverkänslighet
Anafylaktoida reaktioner
Ingen känd
frekvens
Centrala och perifera
nervsystemet
Yrsel
Huvudvärk
Parestesi
Ingen känd
frekvens
HjärtatTakykardi
Hjärtklappning
Ingen känd
frekvens
Andningsvägar, bröstkorg och
mediastinum
Dyspné.Ingen känd
frekvens
BlodkärlÖvergående hypertoni.
Rodnad
Ingen känd
frekvens
MagtarmkanalenBukkramper, buksmärta
Illamående
Kräkningar
Ingen känd
frekvens
Hud och subkutan vävnadUrtikaria
Hudutslag
Erytem
Ingen känd
frekvens
Allmänna symtom och/eller
symtom
vid administreringsstället
Smärta vid injektionsstället
Lokalt ödem
Reaktion vid injektionsstället
Värmekänsla
Frossa
Ingen känd
frekvens
Skador och förgiftningar och
behandlingskomplikationer
Strålningsnekros efter paravenös
läkemedelsadministrering.
Ingen känd
frekvens

* Biverkningar som härrör från spontan rapportering

Beskrivning av utvalda biverkningar

Katekolaminkris

När läkemedlet administreras för snabbt kan hjärtklappning, takykardi, dyspné, värmekänsla, övergående hypertoni, bukkramper och smärta inträffa redan under eller omedelbart efter administrering (se avsnitt Dosering och Varningar och försiktighet vid användning). Dessa symtom försvinner inom en timme.

Överkänslighet

MIBG (I-123) Curiumpharma 74 MBq per ml solution for injection SmPC.docx

Överkänslighet har förekommit, t.ex. rodnad, hudutslag, erytem, urtikaria, illamående, frossa och andra symtom på anafylaktiska reaktioner (se avsnitt Varningar och försiktighet vid användning).

Reaktioner vid injektionsstället på grund av paravenös administrering

Lokal paravenös administrering har rapporterats och kan orsaka lokala vävnadsreaktioner, såsom smärta vid injektionsstället, lokalt ödem och strålningsnekros (se avsnitt Varningar och försiktighet vid användning).

Allmänna råd

Exponering för joniserande strålning innebär risk för cancerinduktion och utveckling av ärftliga defekter. Eftersom den effektiva dosen är 5,2 mSv, när maximal rekommenderad aktivitet på 400 MBq administreras, förväntas risken för dessa biverkningar vara låg.

Rapportering av misstänkta biverkningar

Det är viktigt att rapportera misstänkta biverkningar efter att läkemedlet godkänts. Det gör det möjligt att kontinuerligt övervaka läkemedlets nytta-riskförhållande. Hälso- och sjukvårdspersonal uppmanas att rapportera varje misstänkt biverkning direkt till:

Läkemedelsverket Box 26 751 03 Uppsala

Www.lakemedelsverket.se

Farmakodynamik

Farmakoterapeutisk grupp: Diagnostiskt radiofarmaka, tumördetektion.

ATC-kod: V09IX01.

Verkningsmekanism

Jobenguan (123I) är en radiojoderad aralkylguanidin. Dess struktur innehåller guanidingruppen från guanetidin kopplad till en bensylgrupp till vilken jod tillsatts. Guanetidin såväl som aralkylguanidiner är adrenergneuro blockerande ämnen. Som en konsekvens av den funktionella likheten mellan adrenerga neuron och de kromaffina cellerna i binjuremärgen lokaliseras jobenguan (123I) företrädesvis i binjuremärgen. Dessutom sker lokaliseringen i myokardiet.

Av olika aralkylguanidiner är jobenguan (123I) att föredra p g a lågt leverupptag och god stabilitet in vivo. Detta resulterar i lägsta möjliga upptag av fri jod i sköldkörteln.

MIBG (I-123) Curiumpharma 74 MBq per ml solution for injection SmPC.docx

Farmakodynamisk effekt

Vid de kemiska koncentrationer som används för diagnostiska undersökningar förefaller jobenguan (123I) inte ha någon farmakodynamisk aktivitet. Jobenguan (123I) kan dock öka frisättningen av noradrenalin från kromaffina granula och orsaka en övergående episod av hypertoni (se även avsnitt Varningar och försiktighet vid användning).

Interaktioner

Vissa läkemedel har förknippats med reducerat upptag av jobenguan (¹²³I), vilket kan leda till suboptimala eller potentiellt vilseledande avbildningsresultat. Framförallt kan agenser som interfererar med noradrenalintransport eller vesikulär lagring – antingen direkt eller indirekt – påverka upptaget eller retentionen av jobenguan (¹²³I).

Exempel på sådana läkemedel anges i tabell 2. Denna lista är inte heltäckande. Evidensnivån som stödjer dessa interaktioner varierar: endast ett begränsat antal har dokumenterats hos patienter, medan andra basera på in vitro-data, djurstudier eller farmakologiska resonemang utan direkt klinisk bekräftelse.

Om det är kliniskt lämpligt och säkert för patienten kan utsättning av dessa läkemedel övervägas före administrering av jobenguan (¹²³I). Om en fullständig clearance av läkemedlet anses vara nödvändig brukar en ”wash-out”-period på cirka fem biologiska halveringstider betraktas som tillräcklig.

Tabell 2: Läkemedel som troligtvis reducerar upptag av jobenguan (¹²³I): klassificering enligt läkemedelsklass och evidensnivå

LäkemedelsklassUnderkategori av
läkemedel
LäkemedelDirekt
NET-
hämning*
Typ av evidens
Blodtryckssänkande
läkemedel/hjärt-
kärlläkemedel
BetablockerareLabetalolJaKliniska
Alfaadrenerg antagonist FenoxibensaminNejKliniska
KalciumkanalblockerareNifedipin**NejKliniska
Adrenerga neuronblockerareReserpinNejDjur
GuanetidinDjur
BretyltosilatFarmakologiska
AntidepressivaTricykliska antidepressivaAmitryptilinJaKliniska

MIBG (I-123) Curiumpharma 74 MBq per ml solution for injection SmPC.docx

LäkemedelsklassUnderkategori av
läkemedel
LäkemedelDirekt
NET-
hämning*
Typ av evidens
DesipraminKliniska
DoxepinIn vitro
ImipraminKliniska
Serotonin- och
noradrenalinåterupptagshäm
mare
MilnacipranJaKliniska
Noradrenerga och selektiva
serotonerga antidepressiva
MirtazapinNejKliniska
Sympatomimetiska medelCentralstimulerande medelKokainJaKliniska
MetamfetaminDjur
ModafinilDjur
Sympatomimetiska aminerEfedrinJaKliniska
PseudoefedrinKliniska
FenylpropanolaminKliniska
Alfa-agonister (avsvällande
medel)
FenylefrinNejKliniska
OximetazolinFarmakologiska
XylometazolinFarmakologiska
Beta-2-stimulerande
(luftrörsvidgande)
FenoterolDjur
SalbutamolDjur
TerbutalinDjur
SmärtlindrandeOpioid med monoamineffektTramadolJaIn vitro
Läkemedel mot ParkinsonsMonoaminoxidashämmareSelegilinNejKliniska

* Direkt NET-hämning avser läkemedel som binder till och hämmar noradrenalintransportören eller fungerar som substrat som konkurrerar med noradrenalin om upptag. Läkemedel som indirekt påverkar NET-upptaget kan fungera genom att modulera NE-frisättning, vesikulär tömning eller retention genom receptormedierade effekter eller på annat sätt. ** Nifedipin var associerat med förlängd retention av MIBG.

Graviditet och amning

Fertila kvinnor

När det är nödvändigt att ge radioaktiva läkemedel till en fertil kvinna är det viktigt att man alltid utreder om hon är gravid. En kvinna med utebliven menstruation ska betraktas som gravid tills motsatsen bevisats. Vid tveksamheter om kvinnan är gravid (om en menstruation har uteblivit, om kvinnan har mycket oregelbundna menstruationer, etc.) ska alternativ teknik som inte innebär joniserande strålning (om det finns sådana) erbjudas patienten.

Graviditet

När gravida kvinnor undersöks med hjälp av radionuklider utsätts även fostret för strålningsdoser. Under en graviditet bör därför endast nödvändiga undersökningar utföras, när den förväntade nyttan vida överväger de risker som moder och foster utsätts för.

Amning

Innan ett radioaktivt läkemedel ges till en kvinna som ammar, måste man överväga om det är rimligt att uppskjuta administreringen av radionuklider tills amningen upphört och om det mest lämpliga valet av radioaktivt läkemedel har gjorts med hänsyn till utsöndring av aktivitet i bröstmjölk.

Jobenguan (123I) utsöndras delvis i bröstmjölk. I de fall där administrering bedöms vara nödvändig ska amningen avbrytas under tre dagar och då mjölken kasseras.

MIBG (I-123) Curiumpharma 74 MBq per ml solution for injection SmPC.docx

Trafik och maskiner

MIBG (I-123) Curiumpharma har ingen eller försumbar effekt på förmågan att framföra fordon och använda maskiner.

Överdosering

Denna produkt får bara användas av behörig personal i därför avsedd klinisk miljö på sjukhus. Risken för överdosering är därför teoretisk.

Vid administrering av en överdosering av strålning med MIBG (I-123) Curiumpharma bör den absorberade dosen till patienten reduceras där det är möjligt genom att öka elimineringen av radionukliden från kroppen genom forcerad diures och frekvent blåstömning. Effekten av en överdos av MIBG (I-123) Curiumpharma beror på adrenalinfrisättning. Denna effekt är kortvarig och erfordrar stödåtgärder i avsikt att sänka blodtrycket. Omedelbar injektion av en snabbverkande alfa-adrenerg blockerare (fentolamin) följd av en betablockerare (propranolol) behövs. På grund av den renala eliminationsvägen är det viktigt att ha högsta möjliga urinflöde för att reducera påverkan av strålningen.

MIBG (I-123) Curiumpharma är inte dialyserbar. Det kan underlätta att beräkna vilken effektiv dos som har använts.

5 Farmakologiska egenskaper

Farmakokinetik

Distribution och organupptag

Distributionsmönstret hos jobenguan (123I) inkluderar snabbt initialt upptag i levern (33 % av administrerad dos) och avsevärt lägre upptag i lungor (3 %), myokardium (0,8 %), mjälte (0,6 %) och spottkörtlar (0,4 %). Upptag i normala binjurar (binjuremärg) kan leda till visualisering med jobenguan (123I). Hyperplastiska binjurar ger högt upptag. Transport av jobenguan (123I) genom cellmembranet hos celler med ursprung i neurallisten är en aktiv process, om koncentrationen av läkemedlet är låg (som i diagnostiska doser). Upptagsmekanismen hämmas genom upptag av inhibitorer som kokain eller desipramin. Efter upptag transporteras åtminstone en del av intracellulärt jobenguan (123I) till förvaringsgranula i cellerna.

Eliminering

Jobenguan (123I ) utsöndras till största delen via njurarna. 70-90 % av administrerad dos återfinns i urinen inom 4 dagar. Följande metaboliter har identifierats i urin: radiojodid, radiojoderad meta-jodhippursyra, radiojoderad hydroxijodobensylguanidin och radiojoderad meta-jodobensoesyra. Dessa substanser står för cirka 5-15 % av den administrerade dosen.

Halveringstid

Den effektiva halveringstiden är 11,4 timmar.

Nedsatt njurfunktion

Farmakokinetiken hos patienter med nedsatt njurfunktion har inte fastställts.

A

Bsorberad dos och effektiv dos

Data listad nedan är ur ICRP:s publikation 80 ”Radiation Dose to Patients from Radiopharmaceuticals” och beräknas enligt följande antaganden:

Den totala kroppsretentionen beskrivs med halveringstider på 3 timmar (0,36) och 1,4 dagar (0,63), med en liten del (0,01) kvar i levern. Man antar att sköldkörteln blockeras. Den totala uppehållstiden i kroppen är 9,97 timmar.

De uppgifter som anges nedan gäller vid normal farmakokinetisk funktion. I synnerhet då njurfunktionen är nedsatt, beroende på sjukdom eller tidigare behandling kan effektiva dosekvivalenten och den absorberade dosen i organen öka betydligt.

OrganAbsorberad dos per administrerad aktivitetsenhet
(mGy/MBq)
Vuxen15 år10 år5 år1 år
Binjurarna 0,0170,0220,0320,0450,071
Blåsan0,0480,0610,0780,0840,15
Benytor0,0110,0140,0220,0340,068
Hjärna0,00470,00600,00990,0160,029
Bröst 0,00530,00680,0110,0170,032
Gallblåsa0,0210,0250,0360,0540,10
Mag-
tarmkanalen:
Mage 0,00840,0110,0190,0300,056
Tunntarmen0,00840,0110,0180,0280,051

MIBG (I-123) Curiumpharma 74 MBq per ml solution for injection SmPC.docx

Tjocktarmen0,00860,0110,0180,0290,052
(övre
tjocktarmen
0,00910,0120,0200,0330,058)
(Nedre
tjocktarmen
0,00790,0100,0160,0230,043)
Hjärtat0,0180,0240,0360,0550,097
Njurar0,0140,0170,0250,0360,061
Lever0,0670,0870,130,180,33
Lungor0,0160,0230,0330,0490,092
Muskler0,00660,00840,0130,0200,037
Matstrupe0,00680,00880,0130,0210,037
Äggstockar0,00820,0110,0160,0250,046
Bukspottkörteln0,0130,0170,0260,0420,074
Röd benmärg0,00640,00790,0120,0180,032
Hud0,00420,00510,00820,0130,025
Mjälte0,0200,0280,0430,0660,12
Testiklar0,00570,00750,0120,0180,033
Tymus0,00680,00880,0130,0210,037
Sköldkörtel0,00560,00730,0120,0190,036
Livmoder0,0100,0130,0200,0290,053
Övriga organ0,00670,00850,0130,0200,037
Effektiv dos
(mSv/MBq)
0,0130,0170,0260,0370,068

Den effektiva dosen från administrering av en maximal rekommenderad aktivitet på 400 MBq för en vuxen som väger 70 kg är cirka 5,2 mSv.

För en administrerad aktivitet på 400 MBq är den typiska stråldosen till målorganet binjurarna 6,8 mGy och de typiska stråldoserna till de kritiska organen (lever och urinblåsa) 26,8 mGy respektive 19,2 mGy.

I

12 Instruktion för beredning av radiofarmaka

Detta läkemedel är färdigt för användning. Produkten kan dock spädas med vatten för injektionsvätskor eller med en 50 mg/mL (5 %) glukos-lösning i vatten om det är önskvärt att öka volymen för att underlätta administreringen.

Uppdragningarna ska utföras under aseptiska förhållanden. Injektionsflaskorna får aldrig öppnas. Efter desinficering av proppen ska lösningen dras upp via proppen med en endosspruta ansluten med lämplig avskärmning och en steril engångsnål eller med ett godkänd automatiskt applikationssystem.

Om injektionsflaskan inte är intakt ska produkten inte användas.

Information om detta läkemedel finns tillgänglig på Läkemedelsverket hemsidan

Https://www.lakemedelsverket.se

MIBG (I-123) Curiumpharma 74 MBq per ml solution for injection SmPC.docx

Le petten

Nederländerna

8 G

Odkännandenummer

13031

9 Datum för första godkännande/förnyat godkännande

1996-02-12 / 2006-02-21

10 Datum för översyn av produktresumén

2026-10-07

Förpackningar 0

Förpackningarna följer dina sökinställningar för tillhandahålls ej och avregistrerade läkemedel.

Inga förpackningar hittades.

Källor: Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten Senast kontrollerad: