Läkemedelsinformation

Ciloxan

Örondroppar, lösning 3 mg/ml

Aktiva substanser Ciprofloxacin, Ciprofloxacinhydroklorid (monohydrat)

Antimikrobiellt läkemedelReceptbelagtUtbytbart

Restinformation har ännu inte hämtats.

Sidan på ditt sätt

Anpassa sidan efter dina preferenser. Visa genväg gör så att sektionen får en genvägsknapp längst upp på sidan och att avsnittet från början syns när du skrollar. Annars kommer avsnittetets rubrik att synas men vara kollapsat. Om du klickar på Dölj helt kommer avsnittet inte visas varken öppet eller kollapsat på sidan. Du kan ändra ordningen på avsnitten genom att dra i de tre strecken till höger om varje avsnitt. Dina val sparas i en cookie i webbläsaren om du godkänd användning av cookies.

Varningar och försiktighet

Allvarliga och i enstaka fall dödliga överkänslighetsreaktioner (anafylaxi), ibland efter första dosen, har observerats hos patienter som fått behandling baserad på systemiskt administrerade kinoloner. Vissa reaktioner åtföljdes av kardiovaskulär kollaps, medvetandeförlust, stickningar, farynx- eller ansiktsödem, dyspné, urtikaria och klåda. Behandling med ciprofloxacin bör upphöra vid första tecken på hudutslag eller andra tecken på överkänslighet.

Allvarliga akuta överkänslighetsreaktioner mot ciprofloxacin kan kräva omedelbar akut behandling. Syrgas och upprätthållande av öppna luftvägar ska sättas in när det är kliniskt indicerat.

Vid användning i örat krävs frekvent medicinsk övervakning för att i god tid kunna avgöra behovet av andra terapeutiska åtgärder.

Som med alla antibakteriella preparat kan långvarig behandling medföra överväxt av ej mottagliga bakteriestammar eller svamp. Om en superinfektion uppstår bör lämplig behandling sättas in.

Seninflammation och senruptur kan uppkomma vid systemisk fluorokinolonbehandling inklusive ciprofloxacin, särskilt hos äldre patienter och hos patienter som samtidigt behandlas med kortikosteroider. Därför ska behandling med Ciloxan upphöra vid första tecken på seninflammation.

Hjälpämne med känd effekt

Ciloxan innehåller bensalkoniumklorid, som kan orsaka irritation och hudreaktioner.

Pediatrisk population

Läkemedlets säkerhet och effekt hos pediatriska patienter äldre än 1 år har fastställts i kontrollerade kliniska prövningar. Även om endast mycket begränsade uppgifter föreligger om patienter yngre än 1 år som behandlats för akut extern otit, finns det inga skillnader i själva sjukdomsförloppet i denna patientpopulation som skulle utesluta användning av läkemedlet hos patienter yngre än 1 år. Förskrivande läkare bör utifrån dessa mycket begränsade uppgifter väga de kliniska fördelarna med användning mot kända och möjliga okända risker vid förskrivning till patienter under 1 års ålder.

4.5 Interaktioner med andra läkemedel och övriga interaktioner
Inga interaktionsstudier har utförts.

Med tanke på den låga systemiska koncentrationen av ciprofloxacin efter administrering i örat av detta läkemedel, är det osannolikt att läkemedelsinteraktioner uppkommer.

Graviditet och amning

Fertilitet

Inga studier har utförts på människor för att utvärdera effekten av topikal administrering av ciprofloxain på fertilitet. Oral administrering till djur tyder inte på direkta skadliga effekter på fertilitet.

Graviditet

Det finns inga eller begränsad mängd data från användningen av ciprofloxacin i gravida kvinnor. Djurstudier med ciprofloxacin tyder inte på direkta eller indirekta reproduktionstoxikologiska effekter. Systemexponeringen för ciprofloxacin efter topikal användning förväntas vara låg. Ciloxan kan användas under graviditet.

Amning

Ciprofloxacin utsöndras i bröstmjölk efter oral administrering. Det är okänt om ciprofloxacin

utsöndras i bröstmjölk efter administrering i örat. En risk för det ammade barnet kan inte uteslutas. Systemexponering för ciprofloxacin förväntas vara mycket låg. Ciloxan kan användas under amning.

Trafik och maskiner

Ciprofloxacin örondroppar har ingen eller försumbar effekt på förmågan att framföra fordon och använda maskiner.

4.8 Biverkningar
Sammanfattning av säkerhetsprofilen
I kliniska prövningar var de oftast rapporterade biverkningarna öronklåda och öronflytning, vilka
uppkom hos cirka 1 % av patienterna.
Sammanfattning av biverkningar i tabellform

Biverkningarna som anges nedan klassificeras enligt följande konvention: mycket vanliga (≥1/10), vanliga (≥1/100, <1/10), mindre vanliga (≥1/1 000, <1/100), sällsynta (≥1/10 000, <1/1 000), mycket sällsynta (<1/10 000) eller ingen känd frekvens (kan inte beräknas från tillgängliga data). Inom varje frekvensgrupp presenteras biverkningarna i minskande allvarlighetsgrad. Biverkningarna har observerats under kliniska prövningar och efter godkännande för försäljning.

Följande biverkningar har rapporterats i samband med användning av Ciloxan i örat:

OrgansystemAv MedDRA rekommenderad term
Centrala och perifera nervsystemetMindre vanliga: ihållande gråt och
huvudvärk
Öron och balansorganMindre vanliga: öronsmärta, svullnad av
hörselgången, öronflytning, öronklåda och
tinnitus
Hud och subkutan vävnadMindre vanliga: dermatit
Allmänna symtom och/eller symtom vid
administreringsstället
Mindre vanliga: pyrexi
Beskrivning av utvalda biverkningar

Vid användning i örat är innehållsämnena sällan sensibiliserande. Precis som för alla substanser som används på huden gäller dock att en allergisk reaktion alltid kan uppstå mot vilket som helst av innehållsämnena i beredningen. Med lokalt tillförda fluorokinoloner har följande reaktioner uppstått i mycket sällsynta fall: utslag (allmänna), toxisk epidermolys, exfoliativ dermatit, Stevens-Johnsons syndrom och urtikaria.

Allvarliga och i enstaka fall dödliga överkänslighetsreaktioner (anafylaxi), ibland efter första dosen, har rapporterats hos patienter som fått systemisk kinolonbehandling. Vissa reaktioner åtföljdes av kardiovaskulär kollaps, medvetandeförlust, stickningar, farynx- eller ansiktsödem, dyspné, urtikaria och klåda.

Rupturer i axel-, hand-, akilles- eller andra senor som krävde kirurgisk reparation eller ledde till långvarig funktionsnedsättning har rapporterats hos patienter som fått systemiska fluorokinoloner. Studier och rapporter efter godkännandet för försäljning av systemiska fluorokinoloner indicerar att risken för sådana rupturer kan öka hos patienter som får kortikosteroider, särskilt geriatriska patienter, liksom ruptur av kraftigt belastade senor, inklusive akillessenan.

Måttlig till svår fototoxicitet har observerats hos patienter som behandlats med systemiska kinoloner. Ändå är det mindre vanligt med fototoxiska reaktioner mot ciprofloxacin.

Pediatrisk population

Säkerhet och effekt av Ciloxan 3 mg/ml örondroppar utvärderades hos 193 barn i åldrarna mellan 1 och 12 år. Inga allvarliga biverkningar rapporterades i denna patientgrupp.

Rapportering av misstänkta biverkningar

Det är viktigt att rapportera misstänkta biverkningar efter att läkemedlet godkänts. Det gör det möjligt att kontinuerligt övervaka läkemedlets nytta-riskförhållande. Hälso- och sjukvårdspersonal uppmanas att rapportera varje misstänkt biverkning till

Läkemedelsverket Box 26 751 03 Uppsala www.lakemedelsverket.se

Överdosering

På grund av preparatets egenskaper förväntas inga toxiska effekter vid en överdos av detta läkemedel vid användning i örat, inte heller vid en oavsiktlig förtäring av innehållet i en flaska. Behandling av en överdos är symtomatisk och understödjande.

5 FARMAKOLOGISKA EGENSKAPER
Farmakodynamiska egenskaper

Farmakoterapeutisk grupp: Medel vid öronsjukdomar, antiinfektiva ATC-kod: S02AA15

Verkningsmekanism

Ciloxan innehåller kinolonen ciprofloxacinhydroklorid. Dess primära verkningsställe är vid bakteriens DNA-syntes. Kinoloner utövar baktericid effekt genom hämning av DNA-gyras. Ciprofloxacin uppvisar in vitro ett mycket brett antibakteriellt spektrum omfattande gramnegativa bakterier, inklusive Pseudomonas aeruginosa. Substansen är också aktiv mot grampositiva bakterier såsom stafylokocker. Anaerober är mindre känsliga. Som framgår av tabellen nedan uppvisar ciprofloxacin ett brett spektrum av aktivitet in vivo (MIC90 < 2,0 mikrogram/ml) mot patogener isolerade från patienter med akut extern otit i kliniska studier.

BakteriespeciesAntal MICminMIC50MIC90MICmax
isolat(µg/ml)(µg/ml)(µg/ml)(µg/ml)
Pseudomonas aeruginosa1 0890,030,130,2516
Staphylococcus aureus2210,130,501,0128
Staphylococcus epidermidis2570,060,250,50128
Staphylococcus caprae750,130,500,502,0
Enterococcus faecalis530,501,02,04,0
Enterobacter cloacae450,0040,0160,0320,25
Proteus mirabilis220,0160,0320,0320,064

In vitro har ciprofloxacin visats vara aktiv mot de flesta stammar av nedanstående mikroorganismer, men den kliniska betydelsen av dessa uppgifter för öroninfektioner är okänd. Säkerhet och effekt av ciprofloxacin vid behandling av akut extern otit orsakad av dessa mikroorganismer har inte fastställts i adekvata och välkontrollerade kliniska studier. Följande bakterier betraktas som känsliga när de utvärderades med systemiska brytpunkter. Korrelation mellan systemiska brytpunkter in vitro och effekt vid öroninfektioner har dock ej

fastställts. Ciprofloxacin uppvisar in vitro MIC-värden (minsta hämmande koncentration) på 1 mikrogram/ml eller mindre (systemisk känslighetsbrytpunkt) mot de flesta (90 %) stammar av följande patogener:

Aeroba grampositiva mikroorganismer Staphylococcus aureus Aeroba gramnegativa mikroorganismer Enterobacter cloacae Proteus mirabilis Pseudomonas aeruginosa

Resistensutveckling mot ciprofloxacin förekommer sporadiskt. Korsresistens förekommer dock inom denna grupp av gyrashämmare. På grund av deras speciella verkningsmekanism förekommer ingen korsresistens mellan ciprofloxacin och antibakteriella medel med annorlunda kemisk struktur såsom beta-laktamantibiotika, aminoglykosider, tetracykliner, makrolid- och peptidantibiotika samt sulfonamider, trimetoprim och nitrofuranderivat.

Studier av bakteriekänslighet visar att de flesta mikroorganismer som är resistenta mot ciprofloxacin är resistenta även mot andra fluorokinoloner. I kliniska försök var andelen stammar med förvärvad resistens mot ciprofloxacin låg (< 3 %).

Farmakokinetik

Hos barn med otitis media med transmyringealt dränage som behandlades med ciprofloxacin 3 mg/ml lösning (3 droppar tre gånger dagligen i 14 dagar) var koncentrationen ciprofloxacin i plasma under detektionsgränsen 5 ng/ml. Hos barn med suppurativ otit med trumhinneperforation behandlade med ciprofloxacin 2 mg/ml lösning (två gånger dagligen i 7– 10 dagar) kunde inga plasmakoncentrationer av ciprofloxacin uppmätas vid detektionsgränsen 5 ng/ml. Ingen signifikant systemexponering av ciprofloxacin kan förväntas vid normal användning.

De systemiska farmakokinetiska egenskaperna hos ciprofloxacin är välstuderade. Ciprofloxacin distribueras till de flesta vävnader och kroppsvätskor, och vävnadskoncentrationerna överstiger ofta plasmakoncentrationen. Plasmaproteinbindningen är 20–40 % och den skenbara distributionsvolymen vid steady-state är 2–3 l/kg. Halveringstiden för ciprofloxacin är cirka 4 timmar vid normal njurfunktion. Vid nedsatt njurfunktion förlängs halveringstiden. Cirka 40– 50 % av en oral dos utsöndras oförändrat i urinen genom glomerulär filtration och tubulär sekretion. Ciprofloxacin utsöndras så gott som fullständigt inom 24 timmar. Fyra metaboliter har identifierats i human urin och utgör 15 % av den peroralt tillförda dosen. Metaboliterna är mindre antibakteriellt aktiva än ciprofloxacin.

Förpackningar 1

Förpackningarna följer dina sökinställningar för tillhandahålls ej och avregistrerade läkemedel.

5 milliliterReceptbelagt · FlaskaReststatus kunde inte kontrolleras133,99 kr
Högkostnadsskydd
Förmån
Innehåller latex
Nej
Utbytbar
Ja
Förskrivningsrätt
Läkare

Källor: Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten Senast kontrollerad: